Szturm na granice Macedonii

Szturm na granice Macedonii

Polską premier czeka bój w Brukseli. Trzymaj się Beato!

W udzielonym w ostatnią niedzielę telewizji ARD wywiadzie Angela Merkel stwierdziła stanowczo, że nie zamierza dokonać żadnych korektur w swojej polityce wobec uchodźców, bo robi wszystko „richtig”. Przyznała też, że nie posiada żadnego planu B rozwiązania kryzysu migracyjnego. W mocy pozostaje jej dotychczasowy plan, żeby wędrówkę ludów z Azji i Bliskiego Wschodu do Europy ograniczyć przy pomocy Turcji, a obecny kryzys rozwiązać „w ramach europejskich”. I takie stanowisko zaprezentuje 7 marca na szczycie UE poświęconemu problemowi uchodźców. „Rozwiązanie problemu w ramach europejskich” oznacza ni mniej ni więcej tylko wyznaczanie kwot przymusowego przyjęcia określonej liczby osób przez poszczególne kraje. Premier Beata Szydło znajdzie się pod ogromną presją, ze strony Unii, a zwłaszcza Niemiec. Mam nadzieję, że wytarguje możliwie najlepszy kompromis. Bo w przeciwieństwie do Niemiec, których częścią jest Islam, jak stwierdził poprzedni prezydent tego kraju, Polska jest krajem katolickim. I nie myśmy zaprosili nielegalnych imigrantów lecz zrobiła to kanclerz Niemiec 4 sierpnia ub.r., bez konsultacji z innymi członkami UE.

Dwa argumenty powinna mieć polska premier w zanadrzu. Po pierwsze powinna zadeklarować większą pomoc finansową dla Syryjczyków przebywających w obozach w Turcji, Libanie, Jordanii, a ostatnio w Grecji  czyli w pobliżu swojego kraju w którym rysuje się perspektywa końca wojny co umożliwi ich powrót do ojczyzny. Po wtóre musi mieć wyliczenie z jakich dotacji unijnych moglibyśmy ewentualnie zrezygnować, bo niewątpliwie – wspominają o tym coraz częściej czołowi politycy niemieccy – będzie wobec Polski zastosowany szantaż finansowy.

I to jest rzeczywisty problem Polski, a nie formuła prawna Trybunału Konstytucyjnego czy teczka Bolka.

I choć głośno o tym nie powinno się mówić, powinniśmy dyskretnie pomagać Macedonii, która stała się szańcem broniącym chrześcijańską Europę przed szturmem muzułmanów. Niezależnie od tego jaka ich część ucieka przed wojną, a jaka zdąża do raju z wysokimi zasiłkami dla bezrobotnych i szeroką opieką społeczną.

pawelkapuscinski.pl

Brak komentarzy

Skomentuj