Praha idealna na dłuższy weekend

Praha idealna na dłuższy weekend

Motocyklistom kaprysy pogody nie psują wypoczynku. Rzut oka na mapę pokazał, że na ładną pogodę w długi sierpniowy weekend można liczyć tylko we Wrocławiu i Zielonej Górze. No to fru… A skoro tam, to dlaczego nie wpaść by też do Pragi?

IMG_20160814_121827

 

Słyszeliśmy coś o termach po czeskiej stronie granicy, więc na nocleg wybieramy Teplice. Dojeżdżamy tam koło 17 godz. mocno zmęczeni bo cały dzień spędziliśmy w upale. Spodziewaliśmy się ujrzeć uzdrowisko, a znaleźliśmy się w sporym mieście, znanym jako centrum branży horyzontalnej. Dopiero teraz przypominam sobie reportaż w niemieckiej tv, który pokazał prostytutki stojące dosłownie co 50 metrów przy trasie Drezdno – Praga. Na starym mieście w Teplicach szukamy noclegu. Mnóstwo szyldów pensjonatów i hoteli, w dzień wszystkie zamknięte, przeganiają nas jacyś nieuprzejmi Cyganie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W końcu jakiś biały informuje nas o przyzwoitym hotelu Złoty Krzyż, który funkcjonuje zgodnie z nazwą. Szukamy go blisko godzinę bo jakoś trudno dogadać się z sąsiadami z południa. Płacimy za nocleg bez śniadania 51 euro, oczywiście bez żadnego kwitu i dostajemy klucze. Jak się okazało od pokoju jednoosobowego. Właścicielka, kobieta w wieku dojrzałym, ale ze śladami wielkiej urody – ciekawe jak zarobiła na ten hotel – przeprasza i daje nam inny pokój. Nazajutrz na kempingu nad jeziorem przy polskiej granicy dostajemy klucz z numerem do nieistniejącego pokoju. Czeskie błędy. Stereotypy są be, ale ile w nich prawdy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z Teplic do Pragi prowadzi przepiękna droga ekspresowa wijąca się malowniczo wśród gór, pól i lasów. Słyszałem, że Praga jest wyjątkowa, ale nie spodziewałem się, że aż tak. Bogate kamienice z eleganckimi sklepami, urokliwe zaułki, stare kościoły, imponujące pałace i budowle publiczne, a nad miastem góruje zamek Hradczany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parkujemy motor na bulwarze nad Wełtawą i przechodzimy na drugi brzeg. Mamy widok na najsłynniejszy most Karola.

IMG_20160814_120040

Przedzieramy się przez niezliczone wycieczki grzecznie maszerujące za swoimi przewodnikami, przez tłumy turystów indywidualnych, a na przejściach uważamy, żeby nie wpaść pod koła niezliczonych kabrioletów w stylu lat 30-tych przeznaczonych dla zwiedzających miasto.

DSC_1130

Na ulicach dużo się dzieje. Na głównym rynku, specjalista opłacany chyba przez miasto, wypuszcza w powietrze całe chmury baniek mydlanych, które dzieci i dorośli starają się łapać.

DSC_1127

Przy parku siedzi grajek, który odtwarza cała orkiestrę albo zajmuje się wokalem.

IMG_20160814_122040

Łapiemy swoisty klimat tego miasta. Jest tłoczno, ale ludzie sobie nie przeszkadzają, wszyscy są wyluzowani. Dużo ruchu, ale bez tej nerwowej hektyki charakterystycznej dla europejskich metropolii. Każdy robi na co ma ochotę, a ponieważ ma w sobie dużo życzliwości dla innych, nie robi nic co by przeszkadzało innym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najbardziej podobał mi się indywidualista, który w centrum miasta, na skrawku brzegu nad Wełtawą postawił namiot i odpoczywał jakby był sam w środku puszczy. Najwyraźniej służby są także wyrozumiałe i tolerancyjne. Chronią, ale klimat wolności tego miasta, a nie abstrakcyjny porządek.

DSC_1144

Praga nie jest tania. Za obiad w ogródku, zresztą wyjątkowo smaczny, płacimy w przeliczeniu 66 euro, ale nie żałujemy. W tej cenie rozkoszujemy się widokiem ulicznego teatru.

IMG_20160814_124247

Jeszcze pożegnalny rzut oka na Pragę

IMG_20160814_142252

 

Późnym popołudniem wyruszamy w stronę Hradec Kralowe, pierwsze 100 km autostradą. Nocujemy w Ceska Skalice nad jeziorem Rozkosz. Nazajutrz w Kudowie natykamy się na pierwszy i na szczęście ostatni podczas całej liczącej 1445 km podróży patrol policji z suszarką.

DSC_1145 (2)

W silnym wietrze, nie niepokojeni już przez nikogo pędzimy nową ekspresówką z Wrocławia do Łodzi. Komputer w moim Triumph Explorer jest tak skomplikowany, że w tachometr wskakują mi mile zamiast kilometrów i nie potrafię tego zmienić. Staram się jechać grzecznie poniżej liczby 110. Nie wiem czy policja uznałaby takie tłumaczenie, nawigacja pokazała mi szybkość do 189 km/h. Do pierwszej stacji benzynowej w Łodzi dojeżdżamy na oparach…

IMG_20160814_140020

IMG_20160814_121836

IMG_20160814_120317 (1)

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Skomentuj