Olimp i Wygoda! Państwu już dziękujemy

Olimp i Wygoda! Państwu już dziękujemy

Olimp i Wygoda! Państwu już dziękujemy

Obiecałem sobie nie korzystać już więcej z usług obu wyżej wymienionych biur podróży. Nie dlatego, że w przeddzień wyjazdu o godzinie 17.27 otrzymałem z Wygody maila z poleceniem wydrukowania sobie voucheru na skipas, który w kasie wyciągu mam wymienić na bilet. Pogratulowałem poczucia humoru i powiadomiłem zwrotnie, że mogę go sobie co najwyżej przerysować, bo nie mam w domu drukarki. Wygoda się jednak znalazła i w hotelu oczekiwał na mnie skipass z miłym listem i przestrogą, żebym go nie zamienił z inną osobą, bo dostałem bilet seniorski. O kilkadziesiąt euro tańszy! W Warszawie, mimo protestu, kazano mi zapłacić za bilet w pełnej cenie…. No, cóż może zwrócą różnicę.

Nie będę już klientem obu tych biur także nie z powodu felernego ogrzewania w hotelu Baita Montana. W pokoju było albo piekielnie gorąco, albo przejmująco zimno. Nic się z tym nie dało zrobić, a właściciele hotelu przykleili nawet do drzwi specjalny apel do zdesperowanych gości, żeby nie próbowali regulować kaloryferów. Ale nie o to mam pretensję. Trzeba się było wprawdzie wciąż przebierać, albo ubierać cieplej, albo lżej, za to hotel serwuje smaczne kolacje i ma świetne położenie, blisko centrum Bormio i z przystankiem skibusów przed oknami.

 

Pretensję mam o logistykę, która byłaby majstersztykiem obniżania kosztów transportu, gdyby chodziło o rozwiezienie listów, paczek czy kartofli. Ale w przypadku ludzi stosowany system oznacza mordęgę dla podróżnych. Kupując pobyt we Włoszech wyobrażałem sobie, że zostanę dowieziony najkrótszą drogą z Warszawy do Bormio, a co najwyżej po drodze ktoś się dosiądzie. Co za naiwność! Z Warszawy nie pognaliśmy gierkówką w stronę autostrady na Ostrawę. Nie, pojechaliśmy najpierw do Radomia po kilka osób, stamtąd nie przebudowaną jeszcze szosą na Kraków. Przejechaliśmy przez całe to miasto na jakiś wielki plac nie daleko centrum, gdzie stało kilkanaście autobusów. Tu jak w jakiejś olbrzymiej pocztowej sortowni przesyłek część ludzi przesadzono do innych autobusów, a z innych do naszego. Zanim wszystkie autokary się zjechały trwało to sortowanie turystycznego towaru ponad godzinę (z powrotem jeszcze dłużej). Następny punkt zbiorczo-rozdzielniczy był w Katowicach. Tu znów gwiaździsty zlot autokarów i kolejne przeprowadzki, część osób przesiadało się do innych autobusów, a z nich część dobiło do naszego. Kolejna godzina z hakiem stracona. Kiedy zabraliśmy kolejnych uczestników w Czechowicach i w Bielsku Białej wszystkie miejsca były zajęte! I można było wreszcie okólną drogą przez Cieszyn i Frydek Mistek ruszyć do Włoch. Tu z kolei organizator rozwoził gości po ośmiu hotelach, oddalonych od siebie nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Po ekstremalnie wąskich, pełnych zakrętów i serpentyn drogach, ze stromymi podjazdami i spadających w dół zjazdach. Cała podróż w jedną stronę trwała zamiast maksimum 20 godzin, prawie 30 godzin. A była tak męcząca, że trzeba dodać jeszcze ze dwa dni na odpoczynek po niej.

Nie wspomnę o awarii autobusu, który się zepsuł w drodze powrotnej za Krakowem. Zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego o co nie można mieć pretensji, ale tego z premedytacją opracowanego systemu optymalizacji transportu kosztem niewygody pasażerów, obu biurom nie wybaczę…

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Skomentuj