Od Smoleńska po Krym, motorem w 15 dni (odcinek 5)

Od Smoleńska po Krym, motorem w 15 dni (odcinek 5)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kercz, jestem na Krymie (3 650 km od domu)

Z promu do miasta jedzie się dziurawą szosą, potem nie oświetloną ulicą wśród rozsypujących się chałup. Ale miasto dość ładne, z malowniczymi bulwarami nad morzem, zadbanymi parkami i ruchliwą dzielnicą handlową.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nazajutrz pędzę na południe do Sudaku, miasta położonego na półwyspie wcinającym się w morze. Jadę trochę okólną drogą, przez góry, skały, parędziesiąt kilometrów używania po serpentynach nie gorszych niż w Alpach.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod Sudakiem łatwo trafiam na dom z motocyklem na dachu. Akurat wychodzi na ulicę gospodarz 57 letni Aleksandr, nie wierzy własnym oczom. Pamięta, że jakiś motocyklista z Polski, słabo mówiący po rosyjsku zapowiedział swój przyjazd ustami recepcjonistki hotelu w Wołgogradzie, ale to było kilka dni temu. Sasza, jest znany raczej pod pseudonimem Burżuj, także w Warszawie gdzie również jest oddział klubu Rolling Anarchy. Instaluje się w jego klimatycznym pensjonaciku i idę nad morze.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przechodzę przez jakieś rozległe nieużytki. Stoją tu zbudowane z bloczków piaskowca opuszczone budy, po parę metrów kwadratowych, z oknami lub bez, w niektórych jakieś resztki umeblowania, materace. Cały Krym jest nimi usiany. Ziemi „niczyjej” jest tu skolko ugodno, więc Tatarzy je sobie budowali na lato i żeby podkreślić swoje prawo do Krymu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Ukrainie wystarczyło trochę hrywien, żeby taką samowolkę budowlaną uchronić od represji, obecna administracja rosyjska je burzy, ogłasza teren parkiem przyrodniczym, stawia kontenery na śmieci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podchodzę do brzegu a tu z fal jak jakaś rusałka wyłania się szczupła blondynka, właścicielka skuterka, który stoi na brzegu. Tatiana 50 lat jest chudożnicą, mieszka z 64 letnim mężem też chudożnikiem w górach w zamku, który sobie zbudowali. Oboje na emeryturze. Dzieci każdego z nich w miastach. W zimie, kiedy podmiejska okolica wyludnia się żyją jak samotnicy w monastyrze. Bardzo ciekawa rozmowa o życiu, o naturze, o przyjaźni. Artystka kokieteryjnie przechyla głowę, patrzy w oczy. Krok do zakochania się… gdyby nie przeszywające błyski jej dwóch złotych zębów.

IMG_7739

Powyżej jednorodzinny zamek Tatiany.

Sasza jest tak miły, że myje mi motocykl kercherem, a wody tu tak mało, że musi być przywożona cysterną. Cały Krym jest jej pozbawiony, nie spotkałem tu ani jednej rzeki czy rzeczki. Przyjeżdża na Kawasaki Denis z Woroneża, były major policji, a obecnie właściciel banku. Szwendał się po półwyspie, wraca do domu, przywiezie tu rodzinę, a sam wybierze się samotnie w góry Ałtaju i nad Bajkał.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy piwku rozmowa o motocyklach i nie tylko. Sasza narzeka, że po aneksji Krymu ceny jak w Moskwie, a letników mniej. Przedtem przyjeżdżali tu motocykliści z wschodniej bogatej Ukrainy, tylko 300 km – 350 km stąd, ale teraz Ukraina objęła Krym sankcjami i embargiem. Syn Saszy prowadzi dużą zagraniczną hurtownię z narzędziami, eksportuje do Rosji, zaopatrywał też sklep ojca w Symferapolu. Już tego nie może robić. Przyjeżdżają wyłącznie turyści z Rosji, którym 80 procentowy spadek wartości rubla w ciągu dwóch lat nie pozwala jeździć na zachód, ale z Moskwy jest grubo ponad 1000 km. Sąsiad nie przepuszcza też turystów z innych krajów. Krymczanie są uwięzieni na swoim półwyspie, nie dostają wiz do krajów poza Wspólnotę, np. do Polski. Myślę sobie, za co ofiary aneksji są tak karane, chyba, że za to, że ją popierają. Sasza twierdzi, że wszyscy krymczanie są wdzięczni Putinowi. Ponoć ubiegł o dwa dni Prawy Sektor i sprzymierzonych z nim Tatarów. „Byłby drugi Donieck” – mówi. U bogatego Tatara zrobiono rewizje w pięciu filiach jego firmy, znaleziono 400 Kałaszników i 800 magazynków. Przypomina, że Tatarzy wysadzili słup magistrali wysokiego napięcia zaopatrującej Krym w energię i nie dopuszczali ekip remontowych. Nazajutrz poznam żonę Saszy, ładną, młodszą od niego o 20 lat Ukrainkę. Rozmawiają po rosyjsku. Afera krymska zaczęła się od zakazu używania w urzędach, szkołach, w dokumentach tego języka. Posunięcie nie do pomyślenia w demokratycznym świecie np. w Górnej Adydze we Włoszech czyli w Suedtirol gdzie języki włoski i niemiecki są równoprawne.

Następnego ranka znów pada deszcz. Jadę do Jałty, najpierw cudowne 80 km drogi nad morzem, potem 20 km szerokiej trasy. Przestało padać zaczęło lać, a na dodatek mgła. Trasa cały czas wznosi się lub opada, nie mam gdzie postawić motocykla, żeby zrobić zdjęcia. W Jałcie zerwana trakcja trolejbusowa tworzy gigantyczny korek. Nie decyduję się zjechać w dół nad morze, bo się później nie wydostanę. Z tego co widzę miasto zostało brutalnie zgwałcone przez postsowieckie bloki. Jak w b. Jugosławii dużo nie dokończonych inwestycji. Poniżej taka ruina inwestycyjna, bezpośredni efekt aneksji Krymu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ale na Krymie są też takie ładne hotele:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ładną drogą jadę ponad sto kilometrów do Sewastopolu, wciąż leje, wciąż mgła. Zwiedzanie portu odkładam do jutra. Jadę do Symferopolu, po drodze mijając płaski Bakczysaraj z jego meczetami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Symferopolu błądzę po uliczkach z nawierzchnią ukraińskiej jakości. Omal się nie wywaliłem, omal nie wpadł na mnie miejscowy w sportowej Ładzie. Zwracam uwagę na samochody prowadzone przez kierowców z ciemniejszą karnacją skóry, które mają z tyłu na szybie nalepki z datą „1944 – 05 – 18” otoczoną drutem kolczastym. W tym dniu o świcie zaczęła się dwudniowa akcja deportacji Tatarów w zemście za kolaborację z Niemcami (Tatarzy stworzyli m.in. Brygadę Górską SS, dziewięć batalionów ochronnych). Sowieci na rozkaz podpisany przez Stalina przesiedlili z Krymu do Azji 194 tys. Tatarów. Kiedy nazajutrz ponownie zbliżam się do Jałty uzdrowisko spowija mgła. Decyduje się wracać do domu. Poniżej, ja na promie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przeprawa promowa z Krymu do Rosji też połączona z lustracją zawartości kufrów. Nocuje przed Słowiańskiem nad Donem w motelu bogatych Tatarów. Właścicielka nie chce nawet obejrzeć paszportu, tak samo jak w hotelu pod Symferopolem. Na południu maja w d…. kacapskie „zakony”. Motor nocuje na zapleczu, gdzie jest też grill:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do ponad milionowego Rostowa nad Donem wjeżdżam w porze szczytu komunikacyjnego. Tłok jak w Warszawie, poziom agresji podobny. Nawigacja prowadzi mnie w kółko. Bo nawigacja ma to do siebie, że nie proponuje jednej optymalnej drogi i nie zawraca na nią kiedy pomylisz np. wyjazd z ronda. Nie, chwilkę przelicza trasę i znów autoryzuje kierunek, który wybrałeś, w końcu ziemia jest okrągła. Ale dzięki temu kręceniu się zwiedzam to piękne, bogate miasto, na którego ulicach nawet jakby dziur było mniej. Rzeka, nie daleko do ujścia do Morza Azowskiego, jest tu tak głęboka, że przy nadbrzeżu cumują nawet łodzie podwodne. W końcu proszę miejscowego motocyklistę, żeby mi pokazał drogę. Ale młodziak przede wszystkim chce pokazać jak dobrze jeździ w korkach, ledwie nadążam. Rozstajemy się na pięknym Prospekcie Teatralnym. Tu mi korek nie przeszkadza, podziwiam elewacje secesyjnych kamienic, zieleń, ogromne „płoszadzie” (place).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Miasto, podobnie jak wiele innych na południu i na wschodzie Rosji założono na początku XIX wieku. W pewnym sensie Rosja jest młodym państwem, jak Stany Zjednoczone, tam fundamentem byli pionierzy ceniący ponad wszystko wolność, a na południu Rosji chłopi uciekający przed uciskiem pańszczyźnianym (Kozacy).

Brak komentarzy

Skomentuj