Lektura: O sankcjach inaczej

Lektura: O sankcjach inaczej

Ważny artykuł prof. Grzegorza Kołodki „Sankcje, które szkodzą. Także Polsce” opublikowała wprawdzie „Rzeczpospolita”, ale przeszedł nie zauważony czy też przemilczany przez inne media. Tezy profesora, byłego wicepremiera w trzech rządach:

Wycofanie się USA z sankcji gospodarczych wobec Kuby jest działaniem rozumnym, bo ponad 50-letni okres ich obowiązywania dowiódł, że są narzędziem całkowicie nieskutecznym. Niezrozumiałe jest więc nawoływanie do rozszerzania sankcji wobec Rosji. Nie udało się Zachodowi zmusić do zmiany kursu małej, ubogiej oraz słabej Kuby, nie uda się także wielkiej, zasobnej w paletę surowców i kapitał ludzki oraz silnej militarnie Rosji –pisze Kołodko. Wywołane zachodnimi sankcjami i rosyjskimi retorsjami szkody dla polskiej gospodarki sięgają już 4 mld zł rocznie. W 2014 r. eksport do Rosji zmalał o 1,3 mld dolarów, a w bieżącym roku będzie najprawdopodobniej o około 2 mld dolarów mniejszy niż w rekordowym 2013 r. Polska na antyrosyjskich sankcjach nic nie zyskuje,a niemało traci- pisze prof. Kołodko – A to, że na krótką metę zyskiwać na tym chcą i mogą niektórzy prawicowi politycy – kosztem polskich interesów – świadczy o tych politykach jak najgorzej. To ma więcej wspólnego z głupotą niż patriotyzmem, z krótkowzrocznością niż z pryncypialnością, z

Wycofanie się USA z sankcji gospodarczych wobec Kuby jest działaniem rozumnym, bo ponad 50-letni okres ich obowiązywania dowiódł, że są narzędziem całkowicie nieskutecznym. Niezrozumiałe jest więc nawoływanie do rozszerzania sankcji wobec Rosji. Nie udało się Zachodowi zmusić do zmiany kursu małej, ubogiej oraz słabej Kuby, nie uda się także wielkiej, zasobnej w paletę surowców i kapitał ludzki oraz silnej militarnie Rosji –pisze Kołodko. Wywołane zachodnimi sankcjami i rosyjskimi retorsjami szkody dla polskiej gospodarki sięgają już 4 mld zł rocznie.

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Skomentuj