Co radzi doświadczony Szczur Korporacyjny

Co radzi doświadczony Szczur Korporacyjny

Jak wyjść cało z pożogi w korporacji

– Choćby nowy szef miał najbardziej nawet idiotyczną ideę – powiada doświadczony, 50 letni Szczur Korporacyjny, pracujący w polskim oddziale międzynarodowego koncernu – zawsze natychmiast chwytam za sztandar i ustawiam się w pierwszym szeregu entuzjastów nowego kierunku. Czasem tylko próbuję delikatnie obudzić zdrowy rozsądek uwagami, że co prawda pomysł jest świetny, ale czy nasi rodacy są już dostatecznie dojrzali, a może przetestować rynek w mniejszej skali, że to czy tamto. Ale jeśli „góra” jest zdecydowana realizować swoją ideę porzucam wątpliwości i jestem „za”. Będzie efekt synergii? Ależ, oczywiście, potwierdzam z zapałem. Będą oszczędności? No pewnie! Sam myślałem o zmianie modelu działania tylko nie potrafiłem tego tak wszechstronnie opracować i tak precyzyjnie wyartykułować jak szef. W głębi ducha wiem, że to i tak, prędzej czy później upadnie, nie minie dwa lata i po nowym szefie i jego idiotyzmach nie będzie śladu. Ale wtedy głęboko skryję satysfakcję i Broń Boże nie wygłaszę uwag w rodzaju „A, nie mówiłem?”. W korporacjach nie lubią mądralów. Mieliśmy kolegę, świetnego fachowca, który nie krył się ze swoimi poglądami i głośno wnosił zastrzeżenia. – Oj, ty nam coś robisz wbrew, nie angażujesz się, jesteś jakiś taki nie reformowalny – stwierdziła „góra” i kolegę zlikwidowała.

Ale najgorsza jest totalna pożoga w spółce wywołana fuzją z inną firmą, nawet w przypadku kiedy nie jest to wrogie przejęcie. Wtedy cały management jest wycinany i zastępowany nowymi. – Przeżyłem pięć takich pożóg i utrzymałem stanowisko – mówi z dumą doświadczony Szczur Korporacyjny, zajmujący się w spółce sprawami handlowymi. Od razu informuję swego odpowiednika w nowej firmie i szykowanego na mojego następcę, że ja oczywiście odchodzę, bo doskonale rozumiem, że nowym wyzwaniom sprostają tylko oni, ludzie, którzy się z nimi już mierzyli. Wiem, że nie uratuje mnie know how bo nabywcy mają dostęp do całej dokumentacji handlowej, znają umowy, adresy, nazwiska, warunki wszystko to wiedzą. Ale paru ważnych i osobiście zaprzyjaźnionych klientów napuszczam, żeby prosili nowych, żebym to ja się z nimi kontaktował. Mówię więc, że oczywiście ja już szykuje się do odlotu, ale pomogę jeszcze tylko załatwić to czy tamto. I staram się, żeby nowi doszli do wniosku, że wprawdzie są lepsi ode mnie, ale mogę być jeszcze przydatny więc zostawiają mnie na moim stanowisku.

W korporacji trzeba płynąć w środku głównego nurtu. Nie wychylać się. Bo cały czas jest ruch do góry i w dół, ci którzy nieostrożnie pną się błyskawicznie po drabinie kariery, nagle nieoczekiwanie z niej równie szybko spadają lub są spychani na niższe szczeble. I cały czas trzeba patrzeć, na to kto mnie lubi, kto mi pomoże jeśli oczywiście nie spowoduje to żadnego ryzyka dla niego, a kto wykorzysta każdą okazję, żeby mi podstawić nogę – zakończył Szczur Korporacyjny zadzwonił telefon z korporacji. – Co ty powiesz, imieniny szefa w środę? Rany boskie – wyszeptał do słuchawki Szczur – na śmierć zapomniałem. Nie wiem jak ci dziękować. Ale bym miał przechlapane, już mógłbym się pakować…

pawelkapuscinski.pl

Podobne artykuły

Brak komentarzy

Skomentuj